

Vznik skupiny a prvé začiatky boli sľubné, avšak mnohí z členov skupiny sa neskôr preorientovali na ochotnícke divadlo, ktoré práve 50. rokoch 20. storočia dosahovalo jeden zo svojich, žiaľ posledných, vrcholov..
V druhej polovici 60. rokov minulého storočia sa postupne začala znova formovať skupina nových folklórnych nadšencov. Ich záujem sa opätovne snažil podchytiť Vojtech Klčo spolu s neskoršou vedúcou skupiny Máriou Vanderkovou Folklórne hnutie našlo neskôr podporu vo vedení roľníckeho družstva a tak folklórna skupiny mala i svoje určité materiálne zázemie. Folklórna skupina sa zúčastňovala nielen na miestnych oslavách ale nechýbala ani na okresných či krajských prehliadkach súborov ľudovej umeleckej tvorivosti. V roku 1988 si skupina v kultúrnom dome, ktorý vtedy spravoval Klub JRD, pripomenula 40. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti si zaslúžilí členovia skupiny odniesli ocenenie svojej aktivity a patrilo im poďakovanie tak od predstaviteľov obce ako aj družstva.

Skupina tak ako predtým našla po roku 1989 podporu nových miestnych samosprávnych orgánov a ich predstaviteľov ktorými boli Peter Kotleba a a tri volebné obdobia Mária Vavrová. Folklórna skupina takto mohla nadviazať na úspešnú činnosť v predchádzajúcom období. Po zmene režimu sa obnovili niektoré pamätné dni ako Deň matiek. Na programe tohto milého sviatku sa spolu s tradičnými účinkujúcimi, deťmi materskej školy a žiakmi základnej školy, viackrát zúčastňovali príležitostnými piesňami i členovia skupiny. Ďalšími pravidelnými akciami boli stretnutia jubilantov dôchodcov a jubilujúcich manželských párov. Na nich, a to nielen v našej obci, Pobedimčan zvyčajne vystúpil nielen piesňami, ale i celým pásmom, ako napríklad Vitie svadobných perečiek. Bez členov folklórnej skupiny nemohlo byť ani tradičné Pochovávanie basy, keď ich spoločníkmi v posledných rokoch boli príslušníci hasičského zboru spolu s ďalšími dobrovoľníkmi.

Pobedimčan bol tiež účastníkom rôznych podujatí regionálneho a nadregionálneho charakteru ako napríklad Dní Javoriny. S viacerými folklórnymi pásmami sa napríklad predstavil pri oslavách 750 výročia prvej písomnej zmienky o Čachticiach, zúčastnili sa na známej Jízde králu vo Vlčnove, vystúpil v Dubnici nad Váhom, v Trenčianskych Tepliciach a v Modrovke. Okrem Vlčnova našich folkloristov poznajú aj obyvatelia ďalších moravských lokalít ako sú Blatničky a v poslednom čase každoročne navštevované Bořetice.
Folklórna skupina svojim piesňami, zvykmi a malebným krojom dodá osobitný charakter spomienkovým oslavám akým boli spomienkové oslavy 150. výročia úmrtia Jána Hollého, 90. výročie narodenia otca biskupa Jozefa Feranca, 45. výročie začiatku archeologických výskumov a v minulom roku 110. výročie vzniku dobrovoľného hasičského zboru. Miestne ľudové tradície sa v roku 2007, na podnet starostu obce Martina Lednického, rozšírili o stavanie mája, pri ktorom folklórna skupina predviedla početnému publiku krásne pásmo vítanie jari a dávny zvyk Vynášanie Moreny.
Členovia folklórnej skupiny nezabúdajú ani na spoločenský život. Medzi Vianocami a Novým rokom sa pravidelne stretávajú aby si pripomenuli vianočné zvyky a obyčaje a rovnako tak si pripomínajú životné jubileách svojich folklórnych kolegov.