Folklórna skupina Pobedimčan na matičných slávnostiach v Trnave

Mesto Trnava je už dlhé desaťročia známa tým, že sa tu každoročne koná vychýrený Trnavský jarmok. Nebolo tomu inak ani tento rok. Sprevádzajú ho rôzne kultúre podujatia, aby si návštevníci mohli nielen nakúpiť, vidieť rôzne atrakcie, ale sa aj zastaviť a oddýchnuť pri vystúpeniach rôznych kapiel.

Tento rok bol však trošku výnimočný. Deň pred oficiálnym začatím jarmoku, vo štvrtok 7. septembra sa v Trnave začali štvordňové Národné matičné slávnosti. Program bol veľmi bohatý. Od slávnostného otvorenia NMS, cez slávnostné sväté omše, konferencie, výstavy, besedy, divadlá, školy remesiel pre deti, futbalový turnaj a iné, až po „Matica pozdravuje folklórom Trnavský jarmok“ na Trojičnom námestí a „Folklórne Matičné slávnosti Trnava“ v CITY ARENE.

Aj pre Folklórnu skupinu Pobedimčan bol 8. september 2017 výnimočný. Stali sme sa súčasťou týchto osláv. Naša premiéra v malom slovenskom Ríme – Trnave, napriek nervozite, čo je pochopiteľné, dopadla veľmi dobre. Na pódiu sme sa predviedli pásmom „Na senách“. Odmenou bol dlhý potlesk, ocenenie a spomienkové predmety od usporiadateľov pre FSk i pre každého z nás.

Jedno veľmi milé ocenenie sme dostali od staršieho pána, ktorý ma neskôr zastavil s otázkou odkiaľ sme. Chcel vedieť viac o kroji, ktorý sa mu veľmi páčil – a to sme mali pracovný kroj. No čo bolo najkrajšie, keď mi stisol ruku a povedal: „Ďakujem, že ste mi pripomenuli detstvo a mládenecké roky, keď som chodil hrabať sená na lúky“. Mne budú ešte dlho znieť v hlave jeho slová: „Viete, mám rád folklór. Ale nie ten umelý, ale ten, keď vidím vystúpenie také, ako to vaše. Privriem oči a prenesiem sa do mladosti. A odrazu som so všetkými na lúke a spievam aj ja…“ viac nevládal hovoriť, pretože mal slzy v očiach. Pevne sme si stisli ruky a so želaním, aby sa obom darilo, sme sa rozlúčili. Znova sa potvrdilo to, aký veľký význam má zachovávanie tradícií a pamiatky na minulosť.
Na Národných matičných slávnostiach sa predviedlo svojim programom približne päťdesiat folklórnych skupín nielen domácich, ale i zahraničných. Nás teší, že sme mohli byť medzi nimi, že sme mohli spríjemniť piatkové chvíle návštevníkom nielen Matičných slávností, ale i Trnavského jarmoku 2017.

Pogranová Eva

Foto: Pogranová Eva a vystúpenie FSk Pobedimčan zdokumentoval člen usporiadateľského týmu Matice slovenskej