Pobedimské fašiangy – zabíjačkové špeciality a pásmo Pod šable

Podľa starodávnych tradícií sa počas utorkovej noci končia fašiangy – čas karnevalov, plesov a zábavy. V utorok pred Popolcovou stredou sa fašiangy u nás končili o polnoci pochovávaním basy. Tento rok to však bolo iné. Basa sa nepochovávala, ale sobota 10. február 2018 bol aj tak venovaný jednej z týchto dávnych tradícií.

Obec Pobedim, FSk Pobedimčan, Združenie rodičov a priateľov Základnej školy s materskou školou v Pobedime. ZŠ s MŠ Jána Hollého Pobedim a FK 1925 Pobedim usporiadali v poslednú sobotu pred 40 dňovým obdobím pôstu „Pobedimské fašiangy“. Už dopoludnia sa Pobedimčania schádzali pred Svadobkou, kde si v pripravených stánkoch mohli kúpiť kapustnicu, pečené jaternice, klobásky a tiež aj niečo na zapitie ako čaj alebo varené vínko. V ponuke bol aj predaj mäsových výrobkov z pojazdnej predajne. Tieto chvíle im spríjemňoval hrou na harmonike ľudový harmonikár a reprodukovanou hudbou Ivo Pätnický.

V poobedňajších hodinách umocnila atmosféru fašiangového dňa Folklórna skupina Pobedimčan ukážkou tradičného zvyku z minulosti s názvom „Pod šable“. Starosta Martin Lednický odmenil toto vystúpenie slaninou a klobásou. Za to ho i prizerajúcich sa vyzvŕtali v tanci dievčatá i mládenci.

Eva Pogranová

Foto: Eva Pogranová