Úcta a pamiatka obetiam 1. Svetovej vojny

11. Novembera  je v kalendári meno Martin. Pranostika hovorí že: Martin príde na bielom koni. No ani tento rok sa to nenaplnilo. 11. November má aj iný, hlboký medzinárodný význam. Znamená ukončenie 1. Svetovej vojny, ako i Deň veteránov vojny, niekde aj Deň červených makov.

Spomienku na tento deň sme si uctili aj u nás V Pobedime. Starosta obce Mgr. Martin Lednický spolu s dôstojným pánom farárom JCLic. Ľubošom Tvrdým položili veniec k pamätníku padlým v 1. Svetovej vojne našim pobedimčanom. Pomník obetiam 1. Svetovej vojny sa nachádza na nádvorí nášho krásneho svätostánku Sv. Michala Archanjela.

Ako Medzinárodný deň veteránov si svet 11. novembra pripomína skončenie prvej svetovej vojny. Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom bolo podpísané v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918 o 11. hodine.

V štátoch Spoločenstva národov (Commonwealth) oficiálny názov tohto dňa znie Deň pamäti (Remembrance Day), v Spojených štátoch amerických si ho pripomínajú ako Deň veteránov, vo Francúzsku a niektorých ďalších západoeurópskych krajinách ako Deň prímeria. Zaužíval sa aj názov Deň červených makov, keďže červený kvet divého maku sa stal symbolom utrpenia vojakov vo vojnovom konflikte. Červené maky rástli na poliach, pri cestách a tak veľmi dobre poslúžili ako kvety na hroby padlých vojakov. V mnohých štátoch sa 11. novembra o 11. hodine pripomína koniec vojny dvoma minútami ticha.