JDS – zdobenie mája, vystúpenie Lúčnice a divadlo

Zdobenie mája.

 

Máj, máj, máj, zelený …

Máje sa stavajú po dedinách i v mestách. Ozdobujú sa farebnými stužkami alebo farebnými papiermi. 6 členiek našej JDS sa podujali 27.04.2023 vyzdobiť dedinský máj, ktorý tradične stojí pred obecným účelovým zariadením (svadobkou). Členky JDS  svojimi šikovnými rukami nastrihali farebné stužky, naviazali viacfarebné zväzky, ktoré poviazali na stromček. A máj bol vyzdobený.

A.M.

Vystúpenie Lúčnice.

 

A znova sme sa v krátkom čase vybrali do domu umenia v Piešťanoch. Tentokrát 10 členov JDS navštívilo predpremierové veľkolepé predstavenie súboru Lúčnica dňa 01.05.2023 s programom Koločas. Presne  v tento deň pred 75 rokmi vystúpila Lúčnica prvýkrát vo svojej histórii v Prahe. Koločas je slovo, ktoré reprezentuje kolobeh života. Všetko  sa niekde začína, všetko sa niekde končí. Program odrážal stále živú, bohatú a rôznorodú slovenskú kultúru, zvyky a tradície, ktoré boli a stále sú súčasťou našich každodenných životov. Priniesol príbeh o sile lásky a obyčajov v živote muža  a ženy. V sprievode živého orchestra sa na javisku predstavil  45-členný tanečný súbor a spevácka skupina. Aj najlepšie momenty majú svoj koniec a program sa po hodine a pol naplnil. Nečudo, že diváci umelcov neutíchajúcim potleskom požiadali o prídavok.

                                                                                                                                  A.M.

Radošinci – Bratislava

 

Dňa 3.5.2023 sa  2 členky ZO JDS vybrali za kultúrou do hlavného mesta Bratislavy. Zaujalo ich vystúpenie Radošinského naivného divadla pod názvom Madonna s dieťaťom.

Hra divákov zaviedla na rodinnú oslavu 50-tin úradníka Hrdličku. kde dospelé dcéry Pavla a Šarlota sa pred rodičmi nečakane zrieknu rodinného dedičstva a obidve chcú zdediť iba obraz Madony s dieťaťom, ktorý už roky visí na stene. Madonu zrazu chcú  vlastniť obidve neústupčivé dcéry, a tak spor už od prvej chvíle vyzerá  na veľkú rodinnú pohromu. Riešenie  vzniknutej patovej situácii je samozrejme, – ako  sme u radošincov zvyknutí – za prítomnosti irónie, humoru a melodických  piesní.  Predstavenie sa členkám veľmi páčilo, dobrú náladu a úsmev na perách si doniesli až domov.

A.M.